Arts in the Park 2017 2018-05-15T13:01:45+00:00

2017 Arts in the Park Schedule

Week 1, May 23-26

Week 2, May 29-June 2

Week 3, June 5-9

Visual Artist: Nicole Bauberger

Tuesday – All City Band

Wednesday – Bingo Bongo Boogie Band

Wednesday 7pm – Sputnik

Thursday – Hélène Beaulieu

Friday – BJ McLean

Visual Artist: Harreson Tanner

Monday – Nich Mah Duo

Tuesday – Two Piano Tornado

Wednesday – Vanier Jazz Combo

Wednesday 7pm – Ted Hot Chili Peppers

Thursday – Ryan McNally

Friday – Crooked Folk

Visual Artist: Teresa Vander Meer-Chasse

Monday – Calla Paleczny

Tuesday – Kim Beggs Trio

Wednesday – The Big Band

Wednesday 7pm – Hoarfrost

Thursday – West Dawson Ramblers

Friday – The Canucks

Week 4, June 12-16

Week 5, June 19-23

Week 6, June 26-30

Visual Artist: Patrick Royle

Monday – Speed Control

Tuesday – Poetry in the Park:
Chrys Salt and Nick Mah

Wednesday – Remy Rodden

Wednesday 7pm – Prizefighter

Thursday – Anacrouse

Friday – The Benett Sun

Visual Artist: Blair Thorson

Monday – The River Bends (from Dawson)

Tuesday – Nadine and Sammy

Wednesday – HAPPY ABORIGINAL DAY!

No shows.

Thursday – Soir de Semaine

Friday – Diyet

Visual Artist: Rosemary Scanlon

Monday – Stockstill & Rose

Tuesday – Jenni House

Wednesday – Nicole Edwards
and the Puppet Affair

Wednesday 7pm – Jeremy Parkin & Kelvin

Thursday – Songwriter Panel

Friday – Lucie D and the Immortals

Week 7, July 3-7

Week 8, July 10-14

Week 9, July 17-21

Visual Artist: Marie Hélène Comeau

Monday – TBC

Tuesday – TBC

Wednesday – Matt the Music Man

Wednesday 7pm – Clairvoyant

Thursday – Tereza Tomek

Friday – Winter Trio

Visual Artist: Josée Carbonneau

Monday – Matt Epp

Tuesday – Steve and Andy Slade

Wednesday – Ryan Enns

Wednesday 7pm – Major Funk and the Employment

Thursday – Claire Ness

Friday – The Sarcastic Onions

Visual Artist: Amber Church

Monday – Rob Dickson

Tuesday – Peggy Hanifan & Roxx Hunter

Wednesday – Cate Innish

Wednesday 7pm – The Ukes of Hazard

Thursday – Grant Simpson & Shauna Jones

Friday – Patrick Jacobson

Week 10, July 24-28

Week 11, July 31-Aug 4

Visual Artist: Helen O’Conor

Monday – Anne Turner & Tom Connor

Tuesday – Belleville Jas

Wednesday – TBC

Wednesday 7pm – Soul Migration

Thursday – Gordie Tentrees

Friday – The Whiskey Dicks

Visual Artist: Michel Gignac

Monday – Marco Claveria

Tuesday – DOUBLE BILL- Sophie Villeneuve and Léa Roy

Wednesday – Swing Sets

Wednesday 7pm – Lara and the Danz

Thursday – Half Cuts

Friday – Grande Finale!

Sponsors

THANK YOU to our 2017 funders and sponsors!

Arts Fund

Lotteries Yukon

City of Whitehorse

Youth Investment Fund

Culture Quest

Yukon Career Placement Program

Java Connection

Vector Research

Dean’s Strings

North End Gallery

Folk Society of Whitehorse

The Frame Shop

Hougen Group of Companies

Jazz Yukon

Unitech Sound and Lighting

What’s Up Yukon

Marsh Lake Tents and Events

Yukon Historical & Museums Association

Inanda Images

On Yukon Time