Western Canadian Music Awards

Western Canadian Music Awards

BreakOut West is proud to announce the nominees for the 2010 Western Canadian Music Awards. The Music Awards will be presented in Kelowna during BreakOut West 2010 on Sunday October 24th and for the first time in their eight year history they will be broadcast in English on CBC Television and in French on Radio Canada. Vancouver B.C.’s Chilliwack will receive this year’s Hall Of Fame Award the same evening while The Industry Awards will be presented on Saturday October 23rd.  BreakOut West runs from October 21st to 24th, 2010.
 
The Western Canadian Music Award 2010 Nominees
 
Aboriginal Recording of the Year
Eagle & Hawk – The Great Unknown – MB
Leela Gilday – Calling All Warriors – Y
Lost Priority – All That We Are – MB
Shane Yellowbird – It’s About Time – AB
Wayne Lavallee – Trail of Tears – B.C.
 
Blues Recording of the Year
Colin James – Rooftops and Satellites – B.C.
David Gogo – Different Views – B.C.
Jim Byrnes – My Walking Stick – B.C.
Rich Hope & His Evil Doers – Rich Hope Is Gonna Whip It On Ya – B.C.
The Jimmy Zee Band – Devil Take Me Down – B.C.
 
Children’s Recording of the Year
Duplex! – Worser – B.C.
Gogo Bonkers – Love the Land – B.C.
Norman Foote – Love My New Shirt – B.C.
Peter Puffin’s Whale Tales – Proud Like A Mountain – AB
The Kerplunks – Walk On – B.C.
 
Classical Composition of the Year
Elizabeth Raum – Prayer and Dance of Praise – AB
Jocelyn Morlock – Exaudi – B.C.
Malcolm Forsyth – Steps – AB
Sid Robinovitch – Adieu Babylon – MB
Stephen Chatman – Earth Songs – B.C.
 
Classical Recording of the Year
Fringe Percussion – Fringe Percussion – B.C.
Jeremy S. Brown – Rubbing Stone – AB
Mark Takeshi McGregor – Different Stones: Canadian Music for Multiple Flutes – B.C.
Musica Intima – Into Light – B.C.
University of British Columbia Singers – A Chatman Christmas – B.C.
 
Contemporary Christian/Gospel Recording of the Year
Amanda Falk – In Between the Now & Then – MB
Carolyn Arends – Love Was Here First – B.C.
FRESH IE – Inside – MB
Jon Buller – Light Up the Sky – B.C.
Sandon – Sonic Synthesis – SK
 
Country Recording of the Year
Doc Walker – Go – MB
Shane Chisholm – Hitchhiking Buddha – AB
Shane Yellowbird – It’s About Time – AB
Six West – Beautiful Something – B.C.
Whiskey Jane – Things Left Unsaid – B.C.
 
Francophone Recording of the Year
Ariane Mahrÿke Lemire – Décousue – AB
Geneviève Toupin – Geneviève Toupin – MB
LuLu et le Matou – Le dragon Gaston – MB
Madame Diva – Madame Diva – MB
Shawn Jobin – Le premier pas (The First Step) – SK
Will Stroet – Dans mon jardin – B.C.
 
Independent Album of the Year
Colin James – Rooftops and Satellites – B.C.
Corb Lund – Losin’ Lately Gambler – AB
Dan Mangan – Nice, Nice, Very Nice – B.C.
Dojo Workhorse – Weapons Grade Romantic – AB
Library Voices – Denim On Denim – SK
 
Instrumental Recording of the Year
Birds of Paradox – Birds of Paradox – B.C.
Ed Henderson – Intimate – B.C.
Hot Club Edmonton – Hot Club Edmonton – AB
Inhabitants – A Vacant Lot – B.C.
The Rakish Angles – The Rakish Angles – B.C.
 
Jazz Recording of the Year
John Hyde – John Hyde Quartet – AB
Karl Schwonik Quartet – Visions from the Farm –  AB
Kent Sangster’s Obsessions Octet – Melodia – AB
Sandro Dominelli  – The Alvo Sessions – AB
Will Bonness – Subtle Fire – MB
 
Pop Recording of the Year
Laurell – Can’t Stop Falling – B.C.
Maurice – Young People With Faces – B.C.
Michael Bernard Fitzgerald – The MBF Love LP – AB
Quinzy – Self-Defense – MB
The Latency – The Latency – B.C.
 
Rap/Hip Hop Recording of the Year
Cityreal – The Beginning – B.C.
Def 3 and Factor – Drumbo – SK
Grand Analog – Metropolis Is Burning – MB
MAGNUM K.I. – MAGNUM K.I. – MB
The Lytics – The Lytics – MB
 
Rock Recording of the Year
Bif Naked – The Promise – B.C.
Said the Whale – Islands Disappear – B.C.
The Dudes – Blood Guts Bruises Cuts – AB
The Weakerthans  – Live at the Burton Cummings Theatre – MB
Yukon Blonde – Yukon Blonde – B.C.
You Say Party – XXXX – B.C.
 
Roots Duo/Group Recording of the Year
Annie Lou – Annie Lou – Y
Carolyn Mark & NQ Arbuckle – Let’s Just Stay Here – B.C.
Dustin Bentall – Six Shooter – B.C.
The Sojourners – The Sojourners – B.C.
The Wailin’ Jennys – Live at the Mauch Chunk Opera House – MB
 
Roots Solo Recording of the Year
Corb Lund – Losin’ Lately Gambler – AB
Dan Mangan – Nice, Nice, Very Nice – B.C.
Del Barber – Where the City Ends – MB
Gordie Tentrees – Mercy or Sin – Y
John Wort Hannam – Queen’s Hotel – AB
 
Songwriter of the Year
Colin James – B.C.
Corb Lund  – AB
Dan Mangan – B.C.
Doc Walker (Chris Thorsteinson, Dave Wasyliw, and Murray Pulver) – MB
Dustin Bentall – B.C.         
The Weakerthans (John K Samson and The Weakerthans) – MB
 
Urban Recording of the Year
Ian Alleyne – Dying To Be Free – AB
Maiko  Watson – Sweet Vibration – MB
Politic Live/Mahogany Public – JALI Volume 1 – AB
Sonal – Lovely Day – AB
The Soulicitors – What you need – AB
 
World Recording of the Year
Alpha YaYa Diallo – Immé – B.C.
Bomba – Cuatro Caminos – AB
Casimiro Nhussi – Makonde – MB
George Koufogiannakis – Generations – Greek Oud Jazz – AB
Ivan Tucakov and Tambura Rasa – Tambura Rasa Beats – B.C.

Agency of the Year
Magnum Opus Management – Y
Paquin Entertainment – MB         
PM GIGS Inc – AB
SL Feldman & Associates – B.C.
         
Best Album Design of the Year
Brooke Nelson – Where the City Ends (Del Barber)
Craig Medwyduk (Guppy Design ) – In The Lonesome Hours (Oh My Darling)
Michael Carroll and Greg Smith – Live At The Burton Cummings Theatre (The Weakerthans)
Michelle Zieske – Washed Out Roads (Patrick Keenan)
Ron Sawchuk – Live At The Mauch Chunk Opera House (The Wailin’ Jennys)
Skylar Challand – Denim on Denim (Library Voices)
 
Engineer of the Year
Dean Maher – B.C.
Mike Petkau – MB
Paul Silveira – B.C.
Ryan Dahle – B.C.
Steve Dawson and Sheldon Zaharko – B.C.
 
Independent Record Label of the Year
Arbor Records – MB          
Black Hen Music – B.C.    
Mint Records – B.C.
On Ramp Records – SK    
Stony Plain Records – AB
 
Live Music Venue of the Year
Biltmore Cabaret – B.C.
Starlite Room – AB
The Commodore Ballroom – B.C.
The Habitat – B.C.
West End Cultural Centre – MB
 
Manager of the Year
Bruce Allen – B.C.  
Gilles Paquin – MB
Louis O’Reilly – SK
Stephen Carroll – MB
Vince R. Ditrich – B.C.
 
Multi Media
“AO” video by Greendale Productions (TV HEART ATTACK)
“Live At The West End” video by Low Budget Productions
“More Than A Man” video by Scatterheart (Scatterheart)
‘This Is It” video by Greg Gillespie (The Wheat Pool)
‘Tungijuq” video– Tanya Tagaq and Zacharias Kunuk (Tanya Tagaq)
 
Producer of the Year
Ben Kaplan – B.C.
Dale Penner – MB
Gordie Johnson – AB
Ryan Dahle – B.C.  
Vince R. Ditrich – B.C.
 
Talent Buyer of the Year
Alex Grigg and Robyn Stewart – B.C.    
Brent Oliver – AB
Chris Frayer – MB  
Erik Hoffman – B.C.          
Harvey Cohen – AB
  
For more information and exciting new developments on BreakOut West Festival and Conference and The Western Canadian Music Awards including the upcoming announcement of this year’s Breakout West Festival performers and the performers for The Western Canadian Music Awards please visit: www.breakoutwest.ca

Leave a Reply